I am so excited that you're interested in taking it back to the basics and learning about how to feed your entire family healthy and delicious meals.  In this 30 day nutrition-focused group, I will be facilitating and leading you through an educational course where you'll learn now to create a sustainable lifestyle, without deprivation or starvation. This is the same nutrition approach I have been using for three years. I believe in it and I know that it works. 

You'll learn that you can absolutely still enjoy your cake and wine, but also how to balance them with the other essential food groups, too. (Did I just call wine and cake food groups?)

We will addressing and learning about topics such as

  • Emotional Eating

  • Sugar Addiction

  • Portion Control

  • Balanced Macronutrients

  • Raising Healthy Eaters

  • Reducing Processed Foods

  • Reading Food Labels

  • Navigating the Grocery Store

  • Meal Prepping


...and much, much more!

Is this group for me?  

  • Are you ready to stop letting emotions dictate what you eat? 

  • Do you struggle with sugar addiction?

  • Do you want to set a better example for your kids and help your entire family eat healthy? 

  • Do you want to lose weight but don't know what to eat? 

  • Are you tired of dieting only for the weight to come right back? 

  • Do you have a fitness plan you love but need help cleaning up your nutrition? 

  • Do you like eating a lot of food and hate the idea of dieting? 

  • Are you hooked on processed foods and want to learn healthier alternatives?

  • Are you overwhelmed with what to look for at the grocery store or how to meal prep? 

If you answered yes to any of these, then this group is for you! 

What's included in my Enrollment Kit? 

How much is this going to cost me?

The cost of your enrollment kit is entirely dependent upon which tools you want to invest in. Do you want to focus on just nutrition or would you like to layer in fitness as well? We can discuss your goals and come up with a kit that will be perfect for you but they generally range in price from $140 to $240. You will always stretch your dollar further by combining your items into a bundle and I will always help you get the most bang for your buck.

How much extra does your Coaching cost? 
Absolutely nothing! Your purchase of your kit gets you ME as your accountability partner and Master Coach. It's my job to help guide and support you on your journey as you work to achieve your goals.

What can I expect from you as my Coach?  
The majority of my coaching will happen in our private group, where you can expect daily motivational posts along with guidance as we work our way through our videos. We will also have regular live videos, weekly group calls and I am always available for 1:1 support as well.

 

Do I really have to drink Shakeology?  
Shakeology is meticulously crafted with potent ingredients to help fuel your body and give it the healthy nutrition it needs. Ultimate Portion Fix shows you how to integrate Shakeology into your daily container usage, and gives you container equivalents for each shake. Even though your container plan gives you the ideal ratio of micronutrients in your food, your Shakeology makes sure you’re getting the protein, probiotics, fiber, vitamins, and minerals your body is craving. In one delicious, daily shake, your customers will get the nutrients they need to help create meaningful change. I consider Shakeology an integral part of my nutrition and drink it daily. Worse case scenario? You hate it and send it back within 30 days for a full refund. 

Thank you so much for considering me to help guide you to a healthier, happier life! I truly hope you consider joining my Nutrition 101 Group. If you are ready to discuss your goals with me and get more information, including the cost of your enrollment kit, please fill out this form. 

I look forward to hearing from you!
Megan